MASÁŽEMasáže mají mnoho pozitivních účinků. Jedná se především o prokrvení. Prokrvení díky masáži urychluje přísun kyslíku a živin v dané části, čímž se zvyšuje a zrychluje odplavení odpadních látek a zabraňuje tedy jejich zadržo- vání ve svalech. Masáž prospívá k celkové regeneraci organismu. Dochází k celkovému uvolnění a odstranění stresu a únavy, která se více, či méně dnes už týká skoro každého z nás. Masáže tedy přímo působí na fyzickou pohodu těla a tím dochází i k naší pohodě duševní.Kdy na masáž nechodit?

Ačkoli je běžně účinek masáže na organismus pozitivní, existují určitá onemocnění či stavy, při kterých není možné masáž provádět nebo je třeba omezit masáž jen na některé části těla. Důvodem je skutečnost, že oslabený či nemocný organismus by nemusel masáž snášet dobře a mohlo by tak dojít ke vzniku určitých zdravotních komplikací nebo zhoršení stávajícího onemocnění.

Celkové kontraindikace masáže – kdy vůbec na masáž nechodit

 • Horečnaté stavy
 • Zánětlivá či infekční onemocnění celého organismu (chřipka, angína apod.)
 • První trimestr těhotenství; ostatní stadia jsou kontraindikací
 • pouze v případě rizikového těhotenství
 • Nádorová onemocnění – v době akutního průběhu nemoci a dále ještě 12 měsíců po doléčení
 • Infekční kožní onemocnění celého těla
 • Akutní pooperační a poúrazové stavy
 • Bezprostředně po jídle – u celkové masáže, masáže břicha a zad je nutné vyčkat po jídle nejméně jednu hodinu, u ostatních masáží alespoň 30 minut
 • Po fyzické zátěži, kterou klient vnímá jako nadměrnou – např. po velkém a pro klienta neobvyklém sportovním výkonu; v těchto případech je lepší vyčkat s masáží do druhého dne

Částečné kontraindikace – kdy na masáž přijít můžete, ale masáž bude uzpůsobená Vašemu zdravotnímu stavu nebo se vynechá určitá část těla

 • Cukrovka
 • Epilepsie
 • Vysoký, nízký nebo kolísavý krevní tlak
 • Onemocnění cév
 • Křečové žíly (varixy) – není možné masírovat oblast jejich výskytu
 • Akutní záněty svalů, šlach, kloubních pouzder – není možné masírovat postiženou oblast
 • Kožní onemocnění (lokální) – pokud se jedná o infekční onemocnění (vč. bradavic), není možné na postižené části těla masáž provádět; u ekzémů, lupénky a dalších neinfekčních onemocnění kůže záleží na doporučení Vašeho ošetřujícího lékaře

V případě částečné kontraindikace, mě vždy před začátkem masáže informujte! Pokud si nejste jisti svým zdravotním stavem, zeptejte se raději svého lékaře, zda vám masáž doporučí.


Před masáží:

Před masáží se vždy osprchujte teplou vodou - prokrvíte tělo, uvolníte se a připravíte se na masáž. Masážní oleje a krémy se tak lépe vstřebají a účinek masáže se zvýší.

Pokud jdete na masáž spojenou s masáží obličeje, pak se odličte.

Alespoň hodinu před masáží nejezte, na druhou stranu také není dobré, pokud Vám při masáži "kručí v břiše" - dejte si například ovoce nebo müsli tyčinku.

Odložte řetízky, prstýnky, hodinky, sepněte si dlouhé vlasy.

V případě alergie nebo přecitlivělosti na nějakou látku mi to sdělte.

Pokud chcete, aby se masér více zaměřil na určitou část těla, tak mu to před masáží sdělte.

Vždy před masáží mi také sdělte důležité informace ohledně vašeho zdravotního stavu a případné alergie.

Před masáží zad si odložte všechno oblečení z horní poloviny těla, kalhoty si můžete ponechat, nebo si je můžete odložit také, pokud se tak budete cítit pohodlněji.

Při celkové masáži si odložte vše, včetně spodního prádla. Před masáží vás zakryju osuškou, případně i dekou a postupně budu odkrývat jen ty části těla, které budu právě masírovat. Při celkové masáži jsou velmi příjemné dlouhé tahy, od plosek nohou přes záda až ke konečkům prstů na rukách atd. a přeskakování spodního prádla působí lehce rušivě. Pokud by vám to ale mělo být nepříjemné, je možné si spodní prádlo nechat a masírovat jednotlivé části těla odděleně.


Při masáži:

Nebojte se mi cokoliv sdělit.

 • pokud vám některý z hmatů není nepříjemný, nebo naopak se vám některý hmat hodně líbí
 • pokud bych příliš mluvila, když chcete relaxovat nebo nemluvila, když si chcete u masáže povídat
 • pokud hraje hudba příliš nahlas nebo potichu, chcete jiný typ hudby…

Za masáž si platíte, nebo ji třeba máte jako dárek, tak si ji užijte!

Pokud se Vám bude chtít při masáži spát, spěte. Spánek je stavem nejhlubší relaxace a důkaz Vaší důvěry k masérovi.

Po masáži:

Když přijdete po masáži domů, relaxujte, nedělejte žádnou práci a hodně pijte čistou vodu nebo bylinky. V žádném případě alkohol, to aby vaše ledviny mohly správně dělat svou práci.

Po masáži s použitím esenciálních olejíčků se nesprchujte alespoň 12 hodin, to aby olejíčky mohly působit.

Každou masáž se snažím přizpůsobit vašim potřebám.


„Mým přáním je, aby masáž splnila nebo dokonce předčila Vaše očekávání.“