INFRASAUNA

...novodobý způsob relaxování
Infrasauna představuje novou generaci saun fungující na zcela odlišném principu než běžné sauny..

Princip infrasauny

Saunování v infrasauně je založeno na principu emise infračerveného záření speciálními keramickými zářiči, které byly patentovány dr. Tadaschi Ishikawa v Japonsku již v roce 1965. Infračervené záření prohřeje tělo hluboko do svalové tkáně a k intenzivnímu pocení tak dochází již okolo 50 °C v prostředí, které nezatěžuje organismus. Po celou dobu pobytu v kabině dýcháte vzduch o teplotě cca 20 až 55 °C, protože 80–90 % vyzařovaného tepla vstřebá vaše tělo, zbytek se rozptýlí do prostoru kabiny. Toto je rozdíl mezi klasickou saunou a infrasaunou.

Infračervená část slunečního záření zahřeje lidské tělo, aniž by se rozehřál okolní vzduch. Na tomto principu fungují i infračervené tepelné kabiny. Ohřát se v této infrakabině je tedy vlastně stejné, jako když za jarního dne vysvitnou sluneční paprsky, my se necháme hřát jejich doteky a zdá se nám, že je mnohem tepleji, než by odpovídalo teplotě vzduchu. Jakmile se však sluníčko schová za mraky, připadá nám, že se prudce ochladilo. Teplota vzduchu je však stále stejná, pouze na nás přestaly dopadat sluneční paprsky, a tedy i zahřívající infračervená energie.

Infrasauna z pohledu lékařů

Mnoho z nás pravidelně běhá, abychom trénovali náš kardiovaskulární systém a ne abychom získali velké stehenní svaly. Pravidelné používání infrasauny má podobnou kardiovaskulární zátěž a může být, co se týče zvyšování kardiovaskulární kondice a spalování kalorií stejně efektivní, jako pravidelné cvičení. Hlubokou penetrací, cca 4 cm do hloubky produkovanou infračervenými paprsky ITS, dochází k efektu prohřátí hluboko ve svalových tkáních a vnitřních orgánech. Tělo na tento hluboko-hřevný stimul reaguje přes hypotalamický systém zvýšením srdečního objemu a rytmu. Tato přínosná srdeční zátěž vede k žádoucímu kardiovaskulárnímu tréninku a zlepšování kondice. Výzkumníci v medicíně potvrzují, že používání infrasauny posiluje kardiovaskulární kondicí tím, jak se tělo snaží samo sebe ochladit, jak znatelně zvyšuje srdeční rytmus, srdeční a metabolický výdej.

Dle lékařů se uvádí, že zvýšení tělesné teploty vede k usmrcení bakterií a virů nebo u některých druhů alespoň k zástavě jejich reprodukčního cyklu. Při infekci organismu dochází současně ke zmnožení leukocytů odpovědných za likvidaci infekce Tohoto efektu můžeme dosáhnout i v infrasauně díky možným rozsahům infračerveného záření. V rámci prevence infekce se doporučuje pobývat v infrasauně nejprve krátký časový interval při nižší teplotě, pak postupně interval prodlužovat a teplotu zvyšovat. Náš nervový i endokrinní systém (vytvářející hormony) pro své fungování světelnou energii potřebuje, jinak trpíme ztrátou energie, popudlivostí, zimomřivostí a větší potřebou spánku. Působení tepla a následné zvýšení teploty v takovém případě působí jako lék – simuluje horečku, tím aktivuje a posiluje imunitní systém, zvýší se počet bílých krvinek a obranyschopnost organismu a my se hned cítíme o poznání lépe.

Pravidelným saunováním (1x - 2x týdně) dosáhnete lepší psychické i fyzické kondice. Infrasauna Vám nejen dopřeje relaxaci, ale především hlavně zdraví.

 • Infrasauna zlepšuje prokrvení kůže, což je podmínkou pro její krásu, kůže má nový lesk.
 • Pomáhá k odstranění kožních nečistot a odumřelých kožních buněk z důvodu hlubokého čištění nečistot, nechává kůži měkkou a hebkou, zlepšuje elasticitu a napětí kůže (odstraňuje tvrdou kůži), zlepšuje akné, ucpané páry, suché ekzémy, kopřivku, lupenku, popáleniny, poškození kůže, otevřené rány se lépe hojí se zmenšením velikosti jizvy.
 • Hluboké prohřátí a následné pocení pomáhá k odstraňování celulitidy. Používání infrasauny urychluje jakýkoli program proti celulitidě
 • Snížení krevního tlaku
 • Snížení tuhosti kloubů
 • Úbytek na váze. V této infrasauně spálíte až 600 kalorií za pouhých 30 min saunění.
 • Snížení hladiny krevního cukru a cholesterolu.
 • Zvýšení průtoku krve.
 • Úleva od svalových křečí a bolesti.
 • Zvýšení roztažnosti kolagenové tkáně.
 • Zlepšuje zabarvení kůže a její elasticitu.
 • Posiluje imunitní systém.

Způsoby užití:

Intenzivní potící kúra při teplotě 45 - 65°C, v délce 30-40 min, 1-2x týdně

 1. použít 3 ručníky - na sezení, pod nohy a na stírání potu z těla
 2. osprchovat se - nejen z hygienických důvodů, ale i pro podporu většího výdeje potu
 3. doplňovat tekutiny přímo při saunování, voda zkvalitňuje celkové působení infračerveného tepelného systému a urychluje látkovou výměnu.
 4. při saunování je lépe si sednout než lehnout, neboť infračervené záření je vysílené horizontálně a nejlepší účinky se dosahují, když je tělo rovnoměrně ozařované všemi infračervenými zářiči
 5. osprchovat vlažnou vodou, ideální kombinace s vodní nebo klasickou masáží
 6. při podpůrné léčbě pohybového a cévního systému je důležité neprovádět ochlazení studenou vodou, ale naopak se osprchovat vodou teplou – zamezí se smrštění tkání a maximalizuje se uvolňující efekt

Rehabilitační kúra při teplotě do 55°C, v délce 5-10 min

 1. tato forma zvyšuje pružnost měkké tkáně a tím předchází svalovým zraněním a pocitu bolesti ze cvičení
 2. realizovat prohřívání v lehkém oděvu nebo za použití 2 ručníků - na sezení, pod nohy
 3. po prohřátí organismu aplikovat: léčebnou kúru, masáž, sportovní činnost,relaxaci

Saunování v infrasauně lze realizovat kdykoli během dne, vzhledem k tomu, že infrateplo působí podpůrně na lidský organismus, dodává mu energii a vitalitu. Člověk se necítí unaven jako po saunování v klasické sauně. Přesto se bezprostředně po saunování nedoporučuje zvýšená fyzická námaha.

Co se bude dít uvnitř?

Teplo vytvářené infračervenými zářiči budete pociťovat okamžitě. Vlnová délka tohoto tepla umožní paprskům pronikat vaší pokožkou a zahřívat vaše tělo pod povrchem. Tím bude docházet ke stimulaci vodních molekul uložených v tukové vrstvě bezprostředně pod vaší pokožkou, což způsobí, že se začnete potit. U většiny lidí je tendence k pocení zhruba po 20 minutách, ačkoliv se tento čas zkracuje s častějším používáním sauny. Tento pot rovněž umožňuje provádět detoxikaci, neboť toxické látky, které tělo vyloučilo z vašeho krevního oběhu a uložilo ve vaší tukové vrstvě, se nyní mohou dostat pocením na povrch pokožky. Přímé teplo rovněž způsobí roztažení vašich krévních cév (přičemž dojde ke zvýšení vašeho oběhu) a povede ke zvýšení vašeho dechového a srdečního rytmu. Vaše tělo bude též spalovat kalorie tím, jak bude produkovat pot. Doporučuje se, abyste před saunováním, během saunování i po něm pili vodu, abyste zajistili, že nedojde k dehydrataci těla.

Infrasaunové desatero

 1. Před použitím infrasauny se odličte,osprchujte a omyjte sprchový gelem či mýdlem, případně proveďte peeling. Uvolníte tím póry a ty budou moci lépe pouštět pot.
 2. Dejte si pozor na to, co si sebou do infračervené sauny vezmete. Některé kovy absorbují infračervené paprsky a mohou se stát extrémně horkými v průběhu saunování.
 3. Do sauny si vezměte 3 ručníky, na sezení, pod nohy a na otírání potu z těla.
 4. V sauně i po saunování hodně pijte!
 5. Délka pobytu v infasauně se pohybuje v rozmezí 25-40minut při teplotě kolem 50°C. Teplotu lze regulovat.
 6. Při saunování je lépe si sednout než lehnout, neboť infračervené záření je vysílené horizontálně a nejlepší účinky se dosahují, když je tělo rovnoměrně ozařované všemi infračervenými zářiči
 7. Po saunování se osušte osuškou, a počkejte v sauně s otevřenými dveřmi, až se vaše tělo přestane potit. Tělo osprchujte teplou nebo vlažnou vodou, jak je vám příjemné.
 8. Nedoporučuje se, abyste použili mýdlo, neboť póry ve vaší pokožce jsou otevřené a mohly by potenciálně absorbovat cokoliv.
 9. V infrasauně ani před použitím infrasauny nepijte alkohol.
 10. Kontraindikace: Pokud jste nemocní, konzultujte použití infrasauny se svým lékařem. Pokud používáte jakékoli léky, konzultujte se svým lékařem jakoukoli možnou interakci léku s infračerveným zářením. Nedoporučuje se zvýšení teploty tělového jádra u lidí s léčbou adrenalinem, systémovým lupus erytematosus a nebo skleróze multiplex. Teplo se nemá používat 48 hodin po akutním poškození kloubního pouzdra a nebo do té doby, než dojde k redukci teploty a otoku kloubu. Pokud jsou otoky kloubů chronického charakteru, léčba jakýmkoli zvyšováním teploty nemusí reagovat právě nejlépe. Intenzivní prohřátí je striktně kontraindikováno při infekcích jakéhokoli charakteru a v kterémkoli místě našeho organismu. Kovový materiál, umělé klouby, kosti a jakékoli jiné chirurgické implantáty obecně odrážejí infračervené paprsky a proto nejsou tímto systémem zahřívány. Nicméně je doporučena konzultace s lékařem před začátkem používání Infračerveného Termálního Systému. Samozřejmě, pokud by se vyskytly bolesti kdekoli blízko implantátu, okamžitě přerušte používání. Nedoporučuje se lidem se silikonovými implantáty. Samozřejmě kontraindikací je jakékoli další používání infrasauny u lidí, u kterých se jejich zdravotní stav zhorší. Lidé používáním Infračerveného Termálního Systému nepociťují bolest a pokud ano, je používání kontraindikováno a nebo dočasně nevhodné. Nepokoušejte se o osobní léčbu jakéhokoli onemocnění pomocí Infračerveného Termálního Systému bez supervize a doporučení vašeho lékaře.